Tēvijas sargi - Ar katru dienu spēcīgāki!
Eiropas vārti plaši vaļā...
Mēs nekad nebūsim brāļi!
Dok. filma "Latviešu leģions"
Par latviešu pašapziņu. prof.soc. D.Beitnere
PSRS okupācijas karaspēks 1939.g. ieņem Rietumukrainu
Hakamada: visi slikti, tikai mēs, Krievija, balti un pūkaini
Protesta mītiņš Kijevā pret Timošenko atgriešanos politikā
Revolūcijas cīnītāji Ukrainā bažījas, ka vecais režīms tiks aizvietots ar jaunu
Janukoviča bandīti ar kaujas munīciju šauj uz protestētājiem
Ternopolē "Berkut" specvienība pāriet tautas pusē
XII Starptautiskais masku tradīciju festivāls Viesītē
  • Kultūra, tradīcijas
  • 2011-02-07

  XII Starptautiskais masku tradīciju festivāls Viesītē

  Viesīte, 2011. gada 12. - 13. februāris.

  Masku tradīcijas ir nozīmīga mūsu kultūras dzīves sastāvdaļa. Maskas ar savām darbībām un enerģiju savaldzina ne tikai cilvēka acis, bet arī viņa dvēseli, sirdi un attiecās uz kādu augstāku sākotni, pārcilvēciskām, kosmiskām enerģijām. Tas ir Rituāls visas mūsu tautas dzīvības un radošo spēku saglabāšanai un atjaunotnei. 

  Lai nodrošinātu pastāvīgu un sistemātisku masku tradīciju pārmantošanu un attīstību mūsdienās, ik gadus tiek rīkots Starptautisks masku tradīciju festivāls. Šogad festivāls norisināsies Sēlijā Viesītes novadā ar sekojošu programmu:

  Sestdiena, 12. februāris. Viesītes kultūras nams

  12.00    Festivāla un fotoizstādes „Masku maģija" atklāšana

  13.00    Masku tradīcijas filmās, attēlos un stāstījumos - Balkānu, Alpu un Baltijas reģionu pieredze (lektori no Itālijas, Lietuvas, Igaunijas un Latvijas)

  15.00    Tradicionālo masku meistarklases - masku darināšana, veidošana, pārtapšana, demonstrējumi, komentāri

  17.00    Masku saiets un grupu izrādīšanās - Latvijas, Lietuvas un Igaunijas grupas

  21.00    Danču vakars

  21.30    Individuālo masku parāde

   Svētdiena, 13. februāris

  11.00    Masku ciemošanās lauku sētās Viesītes novadā

  13.00    Lielais masku gājiens no Viesītes laukuma uz Aumaņu kalnu

  14.00   Meteņdienas svinēšana un festivāla noslēgums Aumaņu kalnā

  Festivālā piedalīsies 20 masku grupas no vairākiem Latvijas novadiem, un tās demonstrēs dažādas maskošanās tradīcijas. Būs sastopami: budēļi, čigāni, kaitys, ķekatas, skutelnieki, vastolōva, vecīši, Ziemassvētku čigāni un citas masku grupas no Bukmuižas, Ventspils, Kokneses, Vecsaules, Rīgas, Izvaltas, Vidrižiem, Katlakalna, Mālpils, Dagdas, Rēzeknes, Jēkabpils, Preiļiem un Līvāniem. Ciemos gaidām interesantas un savdabīgas grupas no Lietuvas un Igaunijas.

  Lietuvu pārstāvēs Užgavēņa (meteņa) masku grupa no Kurtuvēniem. Šajā grupā ietilpst tādas maskas, kā kaņepe, speķis, velns, nāve, āzis, meita uz siena kaudzes un citas. Savukārt no Tallinas būs Igaunijā tipiska masku grupa - Mārtiņdienas ubagi, kas ciemojušies pa mājām vēlā rudenī, pārbaudot kārtību, tīrību un nesot svētību.

  Festivāla programmā paredzēti masku gājieni ar īstiem rituāliem un norisēm lauku sētās, improvizētas masku izrādes Viesītes Kultūras namā, masku gājieni Viesītes ielās, Meteņa dzīšana un festivāla noslēguma rituāls Viesītes Aumaņu kalnā. Īpaši atraktīva un aizraujoša būs individuālo masku izrādīšanās, kur tradicionālās maskas rādīs savu darboties spēju mūsdienu mūzikas pavadījumā. Seminārā par masku tradīcijām piedalīsies viesis no Itālijas, antropologs, profesors Čezare Popi, kurš stāstīs un rādīs filmu par maskošanās tradīcijām Alpu un Balkānu reģionā. Par lietuviešu, igauņu un latviešu masku tradīcijām vēstīs etnologs, asociētais profesors Arūns Vaicekausks, folkloriste Ene Luka-Jegikjana un filozofe, masku pētniece Aīda Rancāne. Interesanta un izziņas bagāta solās būt masku meistarklase, kurā dažādu novadu grupas stāstīs par tradīcijām un demonstrēs masku gatavošanu. Turpat skatāma arī masku foto izstāde.

  Ir, protams, vērts aizbraukt uz Riodežaneiro vai Venēciju, lai vērotu krāšņus un iespaidīgus karnevālus. Taču izrādās arī mums pašiem ir ļoti interesantas, daudzveidīgas, spilgtas un aizraujošas maskas un ar tām saistītās izdarības. Kā daudz kas Latvijā, arī šīs vērtības nav līdz galam izzinātas un godā celtas. Festivāla divās dienās iespējams daudz ko uzzināt jaunu un sajust maskošanās maģijas noslēpumu. Izmantosim izdevību un ļausimies masku burvībai!

  Festivālu ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu organizē Latvijas Folkloras biedrība un Viesītes novada pašvaldība.

  Informācija - Jelena Jekimova  tālr. 28363035 e-pastsbirojs@folklorasbiedriba

                          Raisa Vasiļjeva tālr. 26513349; e-pasts vkpils@inbox.lv

                          Andris Kapusts tālr. 26063277; e-pasts andr27@ml.lv

   

   


  Ievietotāja profils | Komentāri (0)
 • Iesaki rakstu savējiem!
  Iesaki Facebook