Tēvijas sargi - Ar katru dienu spēcīgāki!
Eiropas vārti plaši vaļā...
Mēs nekad nebūsim brāļi!
Dok. filma "Latviešu leģions"
Par latviešu pašapziņu. prof.soc. D.Beitnere
PSRS okupācijas karaspēks 1939.g. ieņem Rietumukrainu
Hakamada: visi slikti, tikai mēs, Krievija, balti un pūkaini
Protesta mītiņš Kijevā pret Timošenko atgriešanos politikā
Revolūcijas cīnītāji Ukrainā bažījas, ka vecais režīms tiks aizvietots ar jaunu
Janukoviča bandīti ar kaujas munīciju šauj uz protestētājiem
Ternopolē "Berkut" specvienība pāriet tautas pusē
Ko dotu saeimas atlaišana?
  • BLOGS
  • 2013-07-03

  Ko dotu saeimas atlaišana?

  Jau kādu laiku turpinās parakstu vākšana Saeimas atlaišanai, tomēr līdz šim, iniciatīvas rīkotāji tā arī nav snieguši vērā ņemamu savas ieceres pamatojumu.

  Iniciatori norāda, ka Saeima jāatlaiž, jo deputāti ir pārkāpuši savu zvērestu, stiprināt Latvijas suverenitāti, un Satversmes pantus, kuros noteikta Latvijas neatkarība un tautas suverenitāte. Kā pamatojums tiek minēts Saeimas atbalsts eiro ieviešanai, pretēji tautas gribai, un Saeimas atlaišana iecerēta kā metode eiro ieviešanas atcelšanai.

  Ir grūti nepiekrist, ka Saeima tiešām rīkojas prettautiski, bet šajā gadījumā rodas virkne jautājumu;

  1)Vai šī sasaukuma Saeima ir pirmā, kas šādi rīkojas, un tieši eiro sakarā? 

  Atbilde ir, protams, nē! Tieši to pašu Saeimai varējām pārmest gan fiskālās disciplīnas nosacījumu ieviešanas laikā, gan Lisabonas līguma parakstīšanas laikā, gan pirms iesaistīšanas ES visu sasaukumu Saeimām! Un tas ir tikai ES jautājumā, jo Saeima ne mazāk mērķtiecīgi kājām mīdījusi tautas suverenitāti arī citos jautājumos – robežlīgums ar Krieviju un Abrenes atdošana, piemēram. No tā izriet vienkāršs secinājums – atlaižamas bijušas visas līdzšinējās Saeimas! No tā izriet nākamais jautājums;

  2)Vai Saeimas atlaišana var apturēt eiro ieviešanas procesu?

  Atbilžu varianti ir divi – reālais un nereālais. Reālais – nē, jo Saeima savu procedūras daļu – eiro ieviešanas likuma pieņemšanu -  jau ir paveikusi un pārējo tehnisko daļu veic ministru kabinets. Nereālais  - jā, var, ja pēkšņi tauta kļūst hiperaktīva, pāris mēnešu laikā, triecientempā savāc parakstus  abās parakstu vākšanas kārtās, CVK triecientempā pārbauda parakstus, balsis un nekavējoties izsludina atlaišanu, pēc kuras zibenīgi notiek jaunas vēlēšanas, kurās ievēl kvalitatīvi pilnīgi jaunu Saeimu, kas paziņo par atteikšanos no tālākas iesaistes eirozonā un ES. No tā izriet nākamais jautājums;

  3)Vai ir iespējams, nomainīt vismaz 2/3 Saeimas uz kvalitatīvi un idejiski citu sastāvu? 

  Atbilde ir nē, jo šobrīd nav nevienas ietekmīgas, daudzskaitlīgas un kvalitatīviem cilvēkresursiem bagātas (speciālisti, lietpratēji, zinātnieki) opozicionāras kustības, kas varētu īstenot šādu stratēģiju.  Šādu kustību izveidošana prasa vairākus gadus. Dažos mēnešos vai gada laikā var radīt tikai kārtējo beznaudas sīkpartiju vai kāda grupējuma kabatas projektpartiju. No tā – nākamais jautājums;

  4)Kam šobrīd ir izdevīga Saeimas atlaišana?

  Izdevīga tā ir tām struktūrām, kas šobrīd atrodas spēcīgās pozīcijās. Ir skaidrs, ka šobrīd tās ir visas pie varas esošās partijas – vispirms jau Saskaņas Centrs, kurš ir „uz viļņa” pēc panākumiem Rīgā, kā arī citas „lielās” varas un pusvaras partijas, no kurām jebkura ir nopietns spēks, salīdzinot ar nelielajām opozicionāru grupām.  

  Visbeidzot pāris secinājumi;

  Saeimas atlaišanas iniciatīva ir neauglīga, jo

  1)nerisina ne aktuālo eiro jautājumu, ne ilgtermiņa problēmu ar tautai nozagto suverenitāti. Tikpat labi varētu apgalvot, ka Saeimas atlaišana palielinās algas un pensijas…

  2)tehniski ir tuvu neiespējamai misijai iekļauties termiņā ar divām parakstu vākšanas kārtām un referendumu līdz oktobrim (nepilni 3 mēneši), kad sākas Satversmē noteiktais ierobežojums – Saeimu nedrīkst atlaist gadu pirms tās pilnvaru termiņa beigām.

  3)nav opozicionāras kustības, kas varētu pārņemt likumdošanas varu, kā rezultātā pat panākot Saeimas atlaišanu, kārtējo reizi tiktu ievēlēti tie paši varneši.

  Uz jautājumu – kāpēc šī iniciatīva ieraudzīja dienasgaismu, gan būtu jāatbild pašiem iniciatoriem. Cik tajā situācijas neizpratnes, cik neveselīgas konkurences tieksmes ar biedrības „Par latu, pret eiro” iniciatīvu Satversmes izmaiņām, cik vēlmes izcelties un „patrokšņot” par konkrēto jautājumu, cik vēl citu apsvērumu?

  Nobeigumā īss mans videokomentārs no 2009.gada janvāra nemieru mierīgās daļas. Tieši Saeimas atlaišanas sakarā. Šo manu prognozi lieliski apliecināja sekojošā 10.Saeimas atlaišana un 11. Ievēlēšana. 

  http://www.youtube.com/watch?v=J7m4Tq3JCS0


  Ievietotāja profils | Komentāri (3)
 • Iesaki rakstu savējiem!
  Iesaki Facebook