Tēvijas sargi - Ar katru dienu spēcīgāki!
Eiropas vārti plaši vaļā...
Mēs nekad nebūsim brāļi!
Dok. filma "Latviešu leģions"
Par latviešu pašapziņu. prof.soc. D.Beitnere
PSRS okupācijas karaspēks 1939.g. ieņem Rietumukrainu
Hakamada: visi slikti, tikai mēs, Krievija, balti un pūkaini
Protesta mītiņš Kijevā pret Timošenko atgriešanos politikā
Revolūcijas cīnītāji Ukrainā bažījas, ka vecais režīms tiks aizvietots ar jaunu
Janukoviča bandīti ar kaujas munīciju šauj uz protestētājiem
Ternopolē "Berkut" specvienība pāriet tautas pusē
Atbalsts latgaliešu medijiem
  • Kultūra, tradīcijas
  • 2009-02-27

  Atbalsts latgaliešu medijiem

  Piektdien, 2009. gada 27. februārī, no pulksten 12:00 līdz 13:00 Rīgā pie Nacionālā radio un televīzijas padomes (NRTP) ieejas durvīm Smilšu ielā 1/3 notika pikets latgaliski raidošo mediju atbalstam.

  Pikets ir pieteikts un saskaņots ar Rīgas pilsētas pašvaldību. Piketa organizators - „Latgales tradicionālās kultūras centra „Latgaļu sāta”” biedrs Mareks Gabrišs.

   

  Jau vairākus gadus Latgalē nav reģionālās televīzijas, kas raidītu raidījumus latgaliski. Ekonomisku apsvērumu dēļ netiek izdotas avīzes un žurnāli latgaliešu rakstu valodā. Janvāra beigās vienīgā latgaliski raidošā radiostacija „Latgales Radio” nonāca jaunu īpašnieku rokās; februārī ar NRTP piekrišanu notika radikālas izmaiņas šīs radiostacijas raidīšanas koncepcijā, un tagad „Latgales Radio” no latgaliskas pārtapusi krieviski – baltiski (latviski) - angliskā

  Kad pirms vairākiem gadiem notika konkurss par tiesībām uz apraidi Latgales reģionā, tad galvenais kritērijs bija, ka reģiona radiostacijai jāsekmē latgaliešu valodas un kultūras saglabāšanu un attīstība. Konkursu vērtēja NRTP.

  Tagad NRTP ir pieļāvusi, ka „Latgales Radio” veic izmaiņas apraides koncepcijā un drīkst nesodīti neievērot pat jauno koncepciju, kurā 40% no raidlaika jāskan svešvalodās, bet tikai 60% jābūt latgaliski (iepriekš latgaliski bija 92%).

  Latgalisks „Latgales Radio”, ciešot salīdzinoši lielus finansiālos zaudējumus, bija medijs, kas cēla latgaliešu etnisko pašapziņu, stiprināja latviski-latgalisko identitāti, popularizēja latgaliešu mūziku, uzturēja dzīvu latgaliski runāto vārdu un ievērojami paaugstināja latgaliešu valodas prestižu

  No 2009. gada marta vidus „Latvijas Radio“ vadība plāno likvidēt vienīgo raidījumu latgaliešu valodā – iknedēļas pusstundu garo „Latgales vārdu“ („Latvijas Radio“ programmā parādās ar nosaukumu „Latgale“). 

  Mēs, zemāk parakstījušies, no NRTP un valsts institūcijām pieprasām: pārtraukt Latgales mediju telpas rusifikāciju, saglabāt  Latvijas Radio raidījumu „Latgales vārds”, piesaistot neatkarīgus ekspertus, veikt monitoringu „Latgales Radio” tiešajam ēteram un nevis jauno īpašnieku iesniegtajiem radio raidījumu ierakstiem; paredzēt valsts dotācijas latgaliski raidošo un rakstošo mediju attīstībai, Latvijas TV un Radio izsludināt konkursu par televīzijas/radio raidījumu veidošanu, kas risinātu ar Latgales kultūru un latgaliešu valodas aizsardzību un saglabāšanu saistītus jautājumus, valsts televīzijā un valsts radio nodrošināt, ka raidījumi latgaliski, visā Latvijā, tiek raidīti proporcionāli Latvijas pilsoņu skaita sadalījumam pēc dzimtās valodas. Latgalieši arī maksā nodokļus, bet nav neviena valsts televīzijas un valsts radio kanāla, kur būtu ikdienas raidījumi latgaliski, valsts likumdošanā noteikt, ka valsts aizsargā ne tikai latgaliešu rakstu valodas formu, bet aizsargā, kopj un attīsta arī runas formu, Latgales vārdu ļaut nest tikai latgaliskai radiostacijai.

        Biedrība „Latgales tradicionālās kultūras centrs „Latgaļu sāta””

        Biedrība „LR”

        Biedrība „Latgalīšu Etnokulturys centrs”

        Biedrība „Latgolys Producentu Grupa”

        Biedrība „Es Latgalei”

        Biedrība „Liepājas Latgaļu kultūras biedrība”

        Biedrība „Latgalīšu volūdys centris”


  Ievietotāja profils | Komentāri (6)
 • Iesaki rakstu savējiem!
  Iesaki Facebook