Tēvijas sargi - Ar katru dienu spēcīgāki!
Eiropas vārti plaši vaļā...
Mēs nekad nebūsim brāļi!
Dok. filma "Latviešu leģions"
Par latviešu pašapziņu. prof.soc. D.Beitnere
PSRS okupācijas karaspēks 1939.g. ieņem Rietumukrainu
Hakamada: visi slikti, tikai mēs, Krievija, balti un pūkaini
Protesta mītiņš Kijevā pret Timošenko atgriešanos politikā
Revolūcijas cīnītāji Ukrainā bažījas, ka vecais režīms tiks aizvietots ar jaunu
Janukoviča bandīti ar kaujas munīciju šauj uz protestētājiem
Ternopolē "Berkut" specvienība pāriet tautas pusē
Mārtiņdiena Koknesē
  • Kultūra, tradīcijas
  • 2009-11-13

  Mārtiņdiena Koknesē

  Šogad sagaidīt Mārtiņdienu devāmies uz Koknesi. Vispirms sapulcējāmies rīta pastaigai svaigā gaisā un apskatījāmies Kokneses ievērojamāko vietu – pilsdrupas, kas joprojām lepni spoguļojas Daugavas un Pērses noslēpumaini tumšajos ūdeņos. Mārtiņdienas svinības norisinājās Kokneses Kultūras namā, kur mūs laipni sagaidīja sievas no Kokneses folkloras kopas „Urgas”. Sākām ar nelielu iepazīšanos un katram tika dota iespēja izteikt kādu Mārtiņdienas ticējumu vai novērojumu.

   

  Sākām ar nelielu iepazīšanos un katram tika dota iespēja izteikt kādu Mārtiņdienas ticējumu vai novērojumu. Kas nezināja, tie paši uz vietas izdomāja, tā piemēram:  „Mārtiņdienā sāka iet ķekatās. Tā nabagie ļaudis varēja tikt iekšā tajās mājās, kur ikdienā viņus nelaida!” 

  Kā jau Mārtiņdienai piedien, svētku mielasts bija īpaši daudzveidīgs un bagātīgs - goda vietā, protams, tika celts gaiļa cepetis ar tvaicētiem dārzeņiem, taču neiztrūka arī citu senlatviešu gadskārtās godinātu ēdienu – zirņu pikas, ābolu plātsmaizes, pīrādziņi, asinsdesas, kvass, cepti kartupeļi un citi gardumi. 

   

  Kad sātīgi paēsts, visiem par pārsteigumu aiz durvīm pēkšņi atskanēja spalgs „Kikerigī” – no Rīgas koši jo koši posies bija ieradies gailis, lai visus izkustinātu jautrās rotaļās. Neprātīgas, jautras un azartiskas - tā viena pēc otras tika izspēlētas daudzas jo daudzas zināmas, piemirstas un jaunas spēles. Tiešām jauki kā apmaiņas procesā dažas rotaļas ieguva jaunas nianses un negaidītus piesitienus. Mārtiņos sākās arī zīlēšanas laiks, tāpēc pustumsā izspēlējām arī kādu sendienu zīlēšanu, lai uzzinātu cik nu kuram neprecētajam gadi vēl jāgaida līdz izies tautās. 

  Tā kā folkloras kopa „Urgas” tieši Mārtiņos svinēja savu 4 gadu kopā dziedāšanas jubileju, visi sasēdāmies pie galda uz kopīgā kliņģera ēšanu, arī lai nedaudz atpūstos no ugunīgajām rotaļām un uzkrātu spēkus vakara noslēgumam - dančiem. Arī tie izvērtās varen jestri – ikviens varēja izlocīt kājas un iemācīties kādu jaunu deju soli. 

  Kad spēki jau bija pagalam izsīkuši, aizdedzām sveci un sasēdāmies aplī, lai padziedātu kādu kara dziesmu, jo Mārtiņdiena ir ne vien jautras svinības, bet arī drūms un vēss laiks, ko Latviešu tauta piemin ar karā kritušajiem. 

  Taču kopumā ņemot, šī Mārtiņdiena noteikti paliks spilgtā atmiņā kā jautra un lustīga! Par to īpašs paldies folkloras kopai „Urgas” – gan par sirsnīgo uzņemšanu, gan dāsnajām rudens veltēm, ko atvedām līdz uz Rīgu, gan par jauniegūto un bagātināto pieredzi folkloras jomā.  

  Laura Liepiņa, Latviešu nacionālistu klubs

  8.11.2009. Koknese

   


  Ievietotāja profils | Komentāri (3)
 • Iesaki rakstu savējiem!
  Iesaki Facebook