Tēvijas sargi - Ar katru dienu spēcīgāki!
Eiropas vārti plaši vaļā...
Mēs nekad nebūsim brāļi!
Dok. filma "Latviešu leģions"
Par latviešu pašapziņu. prof.soc. D.Beitnere
PSRS okupācijas karaspēks 1939.g. ieņem Rietumukrainu
Hakamada: visi slikti, tikai mēs, Krievija, balti un pūkaini
Protesta mītiņš Kijevā pret Timošenko atgriešanos politikā
Revolūcijas cīnītāji Ukrainā bažījas, ka vecais režīms tiks aizvietots ar jaunu
Janukoviča bandīti ar kaujas munīciju šauj uz protestētājiem
Ternopolē "Berkut" specvienība pāriet tautas pusē
Par spēlfilmu „Rūdolfa mantojums”
  • Kultūra, tradīcijas
  • 2010-01-26

  Par spēlfilmu „Rūdolfa mantojums”

  Filmas

  Nepretendēju uz kino kritiķa statusu, lai kritizē un analizē profesionāļi, kam par to maksā naudu, tomēr padalīšos ar jums savās domās par Jāņa Streiča filmu "Rūdolfa mantojums". Lielākā daļa J.Streiča filmu man nav likušas vilties - "Kapteiņa Enriko pulkstenis", "Limuzīns Jāņu nakts krāsā", "Likteņdzirnas" utt. - ir lieliskas filmas, kas guvušas arī plašu popularitāti tautā.

  Streičs ir ne tikai labs režisors, bet arī cilvēks ar bagātu dzīves pieredzi, kam ir ko teikt, un to var redzēt arī filmā. "Rūdolfa mantojums" man nelika vilties.

  Filma priecē ar skaistiem un augstvērtīgiem kadriem, kuros attēlotas latviešiem tuvas un romantiskas lietas - lauku dzīve un daba. „Rūdolfa mantojums” ir otra dārgākā filma Latvijas vēsturē, bet par finansu lietām un Latvijas kino attīstību pašlaik nerunāšu.

  Dažiem varbūt liekas komiska G.Ķirsona un V.Gavrilova reklāma šajā filmā, bet man liekas, ka tas ir lēti un tikai mazina filmas vērtību. Labi, ka šīs epizodes bija nelielas un filmas gaitu netraucēja. Jāpiebilst, ka savu personisko īpašību dēļ, V.Gavrilovs varētu būt diezgan labs aktieris, ko gan es neteiktu par B.Sipenieci (nekā personīga). Viņas eksponēšanās šajā filmā bija lieka, it īpaši Aspazijas tēlā. Novēlētu A.Ēķim kādreiz producēt filmu tikai ar profesionāliem aktieriem un izvairīties no TV zvaigžņu un labu paziņu pielietojuma.

  Kopumā aktieri darbojās pārliecinoši, un viņiem palīdzēja labs scenārijs. Esmu redzējis filmas, kur patiešām ģeniāli aktieri izskatās neveikli slikta scenārija dēļ. Īpaši patika Ventas Vecumnieces atveidotā lielmāte un, protams, U.Dumpja barons. Interesants bija Jakova Rafalsona tēlotais žīds, kas bija sanācis ļoti komisks un mazliet atgādināja Boldriku no komēdijseriāla "Melnā čūska" (http://en.wikipedia.org/wiki/Baldrick).

  Neesmu Rūdolfa Blaumaņa literatūras pārzinātājs, bet vajadzētu kādu grāmatu pāršķirstīt. Šis mans trūkums gan nekādi netraucēja skatīties filmu.

  Romualda Ancāna iemiesotais Rūdolfs ir savam laikam netipiski bagāts latviešu zemnieks, kas savā turīgumā un ambīcijās sāk "konkurēt" ar vācu baronu. Bet varbūt patiesībā viņš cīnās par jaunās kalpones (Rēzija Kalniņa) sirdi?

  Noskatoties šo filmu, iespējams, Jums paaugstināsies pašapziņa, un jūs gūsiet poztīvas emocijas, ja vien jūs savu dienu neaizsākat ar Īrijas himnu vai vārdiem „God save the Queen”.

  R.Ancāna atveidotais varonis iedvesmo ar savu pārliecināta, neatlaidīga un godprātīga saimnieka tēlu. Vai tādi cilvēki vēl Latvijā kaut kur ir? Būtu jauki, ja filmas vitalitāte un pozitīvisms varētu iedvesmot kādu tautas daļu saņemties un sākt kaut ko darīt, lai uzlabotu situāciju valstī. Bet latvieši parasti aprobežojas ar gremdēšanos romantiskās atmiņās par savas tautas garīgo mantojumu un labajiem laikiem pagātnē, salīdzinot tos ar sūro un korumpēto tagadni un neko nedarot lietas labā.

  Šādai filmai varētu taisīt kaut 100 turpinājumus, jo Latvijas vēsturē ir tik daudz dramatisma, ka ar to pietiktu vairākām paaudzēm. Filmas reklāmas rullīti var apskatīt šeit: http://www.youtube.com/watch?v=yGFx0tl5fqw


  Kristaps Dzvinko (kristapsdzvinko.blogspot.com)


  Ievietotāja profils | Komentāri (10)
 • Iesaki rakstu savējiem!
  Iesaki Facebook