Tēvijas sargi - Ar katru dienu spēcīgāki!
Eiropas vārti plaši vaļā...
Mēs nekad nebūsim brāļi!
Dok. filma "Latviešu leģions"
Par latviešu pašapziņu. prof.soc. D.Beitnere
PSRS okupācijas karaspēks 1939.g. ieņem Rietumukrainu
Hakamada: visi slikti, tikai mēs, Krievija, balti un pūkaini
Protesta mītiņš Kijevā pret Timošenko atgriešanos politikā
Revolūcijas cīnītāji Ukrainā bažījas, ka vecais režīms tiks aizvietots ar jaunu
Janukoviča bandīti ar kaujas munīciju šauj uz protestētājiem
Ternopolē "Berkut" specvienība pāriet tautas pusē
TB/LNNK vadība liedz savam kongresam pieņemt rezolūciju par apvienības veidošanu ar "Visu Latvijai!"
  • Politika, ekonomika
  • 2010-04-20

  TB/LNNK vadība liedz savam kongresam pieņemt rezolūciju par apvienības veidošanu ar "Visu Latvijai!"

  Apvienība TB/LNNK sestdien savā 14. kongresā nolēma pilnvarot partijas domi parakstīt vienošanos par kopīgu saraksta veidošanu ar citiem politiskajiem spēkiem 10. Saeimas vēlēšanās. Tādējādi tā noraidīja partijas sešu reģionālo grupu priekšlikumu kongresam atbalstīt konkrēti TB/LNNK un "Visu Latvijai!" (VL) kopīga saraksta veidošanu. Jau kongresa atklāšanā starp apvienības biedriem nebija vienprātības par to, ar kuru no politiskajiem spēkiem konsolidēties vai sadarboties, lai pēc iespējas veiksmīgāk startētu 10.Saeimas vēlēšanās.

  Kongresa debatēs galvenokārt runāja tikai tie, kuri atbalstīja apvienības veidošanu ar VL!. Tajā pašā laikā viņi uzskatīja, ka labākais TB/LNNK priekšsēdētāja kandidāts ir R. Zīle, kurš gan jau iepriekš bija pateicis, ka viņš neredz iespēju vadīt partiju, ja tiktu pieņemts lēmums par apvienības veidošanu ar VL!.

  Partijas valdes loceklis Dzintars Rasnačs aicināja kongresu balsot tā, lai saglabātu iespējas manevrēt un uzreiz nenoteikt vienu konkrētu stratēģisko partneri. Viņš uzsvēra, ka šodien nevar pasludināt vienu sabiedroto, bet sarunas jāturpina ar visiem trijiem. Ja kongress lems citādāk, tad Dz. Rasnačs vairs nebūšot ne valdē, ne domē.

  Daudzi citi apvienības biedri bija pārliecināti, ka, lemjot par startu nākamajās vēlēšanās un partneru izvēlē galvenajam kritērijam ir jābūt tieši nacionālajai pozīcijai, bet pēc šī kritērija labākais iespējamais partneris ir «Visu Latvijai!».

  Apvienības biedrs Ģirts Lapiņš atgādināja, ka TB/LNNK ideoloģija ir būt nacionāliem, bet mēs baidāmies no tā, ka apvienību pārpratīs vai paliksim vieni, bet šīs bailes padara TB/LNNK vājākus un spiež pieņemt nepareizos lēmumus. «Apvienībai ir nevis jāmeklē partneri, kam pieslieties, bet jābūt spēcīgai. Ja gribam būt spēcīgi, tad jāsaglabā sava pozīcija,» sacīja Lapiņš, norādot, ka nacionālajos jautājumus tuvākie partneri ir tieši partija «Visu Latvijai!».

  «Ja ienaidnieki apvienojušies, tad jāapvienojas arī nacionālajām partijām,» pārliecināts ir apvienības biedrs profesors Vilnis Zariņš. Viņu skumdina tas, ka no partijas līderu vadības puses kongresā izskanēja brīdinājumi par to, ka, ja būs pārāk stingri lēmumi no kongresa puses, tad notiks vadības maiņa. Zariņš savukārt pieļāva, ka pie šādas situācijas var aiziet biedri, ja tiem liks darboties pret to sirdsapziņu. «Meklēsim sabiedrotos, par kuru lojalitāti nav jāšaubās. Kongress ir tas, kas lemj un tā ir augstākā apvienības instance,» uzsvēra Zariņš, kurš uzskata, ka lojālākie partneri būtu «Visu Latvijai!» vai «Pilsoniskā savienība», bet pret sadarbību ar «Vienotību» esot jābūt īpaši uzmanīgiem.

  Saeimas deputāts Pēteris Tabūns norādīja, ka visideālākais sadarbības variants būtu ZZS, TB/LNNK un «Visu Latvijai!», bet nav ieguldīts pietiekams darbs, lai šo sadarbību nodrošinātu. Viņš arī pauda nožēlu, ka līdz šim nav izdevies pietiekamā līmenī saliedēties ar vienīgo TB/LNNK nacionālajām vērtībām atbilstošāko partneri «Visu Latvijai!».

  Galvenais arguments, kāpēc lielākā daļa biedru publiskajās debatēs neatbalstīja sadarbību ar «Vienotību» bija tas, ka tās darbībā ir aktīvi iesaistījusies Sarmīte Ēlerte, kura vairākkārt paudusi kritiku TB/LNNK un tās atsevišķiem Saeimas deputātiem.

  TB/LNNK Rīgas nodaļas vadītājs Dainis Locis pauda neizpratni, kāpēc uz kongresu nav uzaicināti šie potenciālie partneri, vienlaikus norādot, ka, viņaprāt, kopīgs starts ar «Visu Latvijai!» vēlēšanās varētu dot ļoti labus rezultātus.

  Valdis Labanovskis pieļāva, ka neskaidrība par stratēģisko partneri vēlēšanās it tirgošanās rezultāts. Viņaprāt, startējot vēlēšanās ar kādu no lielākajiem partneriem, nepastāvēs iespēja, ka TB/LNNK varēs izvirzīt Zīli par premjera kandidātu. «Vislabākais būtu, ja mēs varētu startēt paši ar savu sarakstu, bet, ja ekonomiski mēs nevaram to atļauties, tad kompromiss par sadarbību ir jāpanāk,» Labanovskis.

  Raitis Ābelnieks pauda neapmierinātību ar TB/LNNK vadības darbu, ka līdz kongresam nav nekādu sadarbības iestrāžu un viss ir tikai sarunu līmenī, bet nekādas konkrētas rīcības nav. «Laiks negaida un man ir bažas, ka lielie sadarbības partneri novilks laiku un beigās iedos mums kurvīti,» pieļāva Ābelnieks.

  Ritvars Eglājs savukārt īsi mēģināja raksturot, kāda ir programmatiskā politika katram no sadarbības partneriem. ZZS programmu, pēc Eglāja teiktā, raksturo tikai divi vārdi - «nauda nesmird». «Vienotības» programmu Eglājs raksturoja ar «Jaunā laika» līderes Solvitas Āboltiņas vārdiem: «Visu tautību Latvija». Viņaprāt, tikai «Visu Latvijai!» programmas saskanot ar TB/LNNK un tās pamatā ir uzstādījums «latviska Latvija». «Ja esam nacionāla apvienība, tad jāapvienojas ar «Visu Latvijai!»,» pārliecināts ir Eglājs, norādot, ka TB/LNNK joprojām ir «laba galva, bet ķermenis ir palicis tizls», tāpēc ir jāiet ceļš un jāveido sadarbība ar «Visu Latvijai!».

  Ritvars Eglājs nosauca VL! par labāko lidlauku, kurā vajadzētu nosēsties, bet diemžēl apkalpe gribot tam lidot garām. Kā vienu no iemesliem tam viņš minēja, ka šajā lidlaukā nav VIP zāles. Viņš bija pārliecināts, ka, sadarbojoties ar VL!, ir iespējams izvairīties no izgāšanās vēlēšanās, savukārt, ja ieiet kādā lielā apvienībā, ar ko ir domāta Vienotība, tad TB/LNNK nestartētu vēlēšanās kā partija, līdz ar to nevarētu arī pretendēt uz valsts finansējumu, ja tāds pienāktos partijām, kas startējušas vēlēšanās un pārsniegušas 2% barjeru.

  Savukārt Māris Grīnblats sacīja, ka partneri vēlēšanās ir vēlami, lai neteiktu, ka pat nepieciešami. Viņaprāt, partneri jāizraugās tā, lai ir izedzes iekļūt Saeimā. Aptaujas liecinot, ka tēvzemiešu vēlētājam vispieņemamākā šķiet sadarbība ar ZZS.

  Pēc vairāku stundu garām debatēm TB/LNNK ģenerālsekretārs Juris Saratovs paziņoja par viņa rīcībā esošu informāciju, ka piektdienas vakarā vairākas reģionālās grupas sanākušas kopā un vienojušās nogurdināt kongresu ar garām debatēm, lai panāktu TB/LNNK un "Visu Latvijai!" vienotas apvienības izveidi. Saratovs arī vaicāja partijas priekšsēdētājam Robertam Zīlem, vai taisnība, ka reģionālo nodaļu iniciatīvas grupas vadītājs Ritvars Eglājs aicinājis viņu noņemt savu kandidatūru valdes priekšsēdētāja amatam, uz ko Zīle atbildēja apstiprinoši.

  Kopīgu startu vēlēšanās ar partiju «Visu Latvijai!» atbalsta vairākas partijas reģionālās grupas, piemēram Bauskas grupa, Valmieras grupa un Rīgas Zemgales priekšpilsētas grupa. Aicinājumu dibināt partiju apvienību ar Visu Latvijai! parakstījuši Agita Ozola, Ģirts Lapiņš, Edvīns Ežmals, Ritvars Eglājs, Raitis Ābelnieks un Romāns Naudiņš.

  Zīle debašu noslēgumā atzina, ka ir pārsteigts par neiecietību pret citiem politiskajiem spēkiem: "Ja visus gribam kritizēt, lamāt un nesadarboties, vienmēr paliksim vieni," sacīja Zīle, atbildot uz debatēs izskanējušajiem pārmetumiem "Vienotībai" un ZZS. Runājot par otru variantu, veidot apvienību tikai ar "Visu Latvijai!", Zīle retoriski vaicāja, ko TB/LNNK no tā iegūs. "Mēs dabūsim trīs pazīstamus cilvēkus Raivi Dzintaru, Imantu Parādnieku un Eināru Cilinski, bet, vai kāds var nosaukt vēl kādu, lai mēs varētu nosegt piecus [vēlēšanu] apgabalus? Varbūt viņiem ir nauda kampaņas finansēšanai?," retoriski vaicāja Zīle.

  Turklāt TB/LNNK vienmēr esot bijusi varas partija un esot cita līmeņa politiskais spēks. Viņaprāt, ja VL! vēl tēvzemiešiem labu, tad lai viņi nāk pie TB/LNNK, bet nevar TB/LNNK padarīt par VL! filiāli. Viņš uzskata, ka nevar pakļaut partiju apšaubāmam vēlēšanu rezultātam vēlēšanās. Tā vietā viņš piedāvā Visu Latvijai! pievienoties politiskajam spēkam, kas var iegūt labus rezultātus.

  Viņš norādīja, ka neesot pret sadarbību ar "Visu Latvijai!", bet viņam nepatīk, ka partijā veidojas tādā kā "Visu Latvijai!" filiāle. Debatēs izskanējušo apgalvojumu, ka, ejot sarakstā ar "Vienotību" vai ZZS, Zīle nevarēs būt premjera kandidāts, viņš pieļāva, ka tā varētu būt taisnība. 'Taču būsim godīgi, tā nebūtu arī VL/ TB/LNNK sarakstā, jo premjera kandidāts būtu Raivis Dzintars," sacīja Zīle.

  Savukārt iekļaušanos Vienotībā uz asociētā līguma pamata Zīle redz kā iespēju ietekmēt procesus, jo - ja Vienotība būs valdībā, tad tajā būs arī TB/LNNK. Viņš aicināja domāt nevis par to, cik vietas partijai būs sarakstā, bet, kā tā varēs ietekmēt procesus.

  Sagatavots pēc LETA, Diena.lv un DELFI materiāliem


  Ievietotāja profils | Komentāri (4)
 • Iesaki rakstu savējiem!
  Iesaki Facebook