Tēvijas sargi - Ar katru dienu spēcīgāki!
Eiropas vārti plaši vaļā...
Mēs nekad nebūsim brāļi!
Dok. filma "Latviešu leģions"
Par latviešu pašapziņu. prof.soc. D.Beitnere
PSRS okupācijas karaspēks 1939.g. ieņem Rietumukrainu
Hakamada: visi slikti, tikai mēs, Krievija, balti un pūkaini
Protesta mītiņš Kijevā pret Timošenko atgriešanos politikā
Revolūcijas cīnītāji Ukrainā bažījas, ka vecais režīms tiks aizvietots ar jaunu
Janukoviča bandīti ar kaujas munīciju šauj uz protestētājiem
Ternopolē "Berkut" specvienība pāriet tautas pusē
Vasaras saulgriežu svinēšanas vietas. Apskats.
  • Kultūra, tradīcijas
  • 2010-06-17

  Vasaras saulgriežu svinēšanas vietas. Apskats.

  Tuvojoties gada īsākajai naktij, piedāvājam nelielu apskatu par jāņu ielīgošanas un saulgriežu svinēšanas pasākumiem visā Latvijā.

  Rīgā notiks vairāki Jāņu ielīgošanas pasākumi.

  Bastejkalnā pasākums notiks piektdien, 18. jūnijā plkst. 19.00 - 22.00. Piedalīsies Rīgas folkloras kopas Budēļi, Berendejka, Dandari, Grodi,  Iļjinskaja Pjatņica, Krulla, Maskačkas spēlmaņi, Skandinieki, Rija, Vilkači, kā arī Mālpils un Katlakalna folkloras kopas, tautas daiļamatu un lietišķās mākslas meistari.

  Dzegužkalna estrādē 19.jūnijā plkst. 18.00-22.00 būs Jāņuguns iedegšana, siera un alus ziedošana ugunij, vainagu darināšana, Jāņu daudzināšana, līgotņu mācīšana apmeklētājiem, pīlādža vilkšana, ozola aplīgošana, rotaļas, danči, dziedāšana un Ielīgošanas balle. Pasākumu vadīs Iveta un Vidvuds Medeņi. Piedalīsies folkloras kopas "Laiksne", jauniešu deju kolektīvi "Dejotprieks" un "Latve", kapela Hāgenskalna muzikanti, vokālie ansambļi Freska, Fresca Nova un VEF Kultūras pils Vīru vokālais ansamblis.

  Brīvdabas muzejā 20. jūnijā jau no pulksten 10:00 rītā ikviens Latvijas iedzīvotājs varēs piedalīties Lielākā Jāņu vainaga Latvijā tapšanā. Lai vainags būtu patiesi krāšņs, tiek ieteikts uz Brīvdabas muzeju ņemt līdzi ozolzarus, jāņuzāles un dažādas pļavas puķes. Čaklākie var uzpīt savu vainaga posmu jau mājās un 20. jūnijā to iepīt Lielajā Jāņu vainagā. 

  Brīvdabas muzejā visas dienas garumā varēs baudīt Jāņu dziesmu koncertu dažādu latviešu mūziķu izpildījumā - uzstāsies LNT šova „Dziedošās ģimenes" dalībnieki, grupa „Dzelzs Vilks", tautas deju ansamblis „Bitīte", grupa „Baltie Lāči", dūdu un bungu grupa „Auļi", folkloras kopas „Dandari" un „Rija", grupa „Maskačkas Spēlmaņi", „Apvedceļš" un citas grupas un mūziķi. Ieeja bez maksas.

  Siguldā 20. jūnijā no plkst. 9.00 līdz 16.00 - Zāļu tirgus Siguldas svētku laukumā. Būs gan tirgošanās ar lauku labumiem un tautas amatnieku meistardarbiem, gan vainagu vīšana, siera ēšana un plkst. 11.00 skanīga Jāņu ielīgošana kopā ar folkloras kopu „Senleja”.

  Cēsīs 20. jūnijā sākot no plkst. 11.00 Cēsu muzeja dārzā notiks ielīgošanas pasākums kopā ar folkloras kopām "Ore" un "Putni". Interesenti varēs mācīties Jāņu dziesmas, rotaļas un dančus, siet sieru, pīt vainagus, pušķoties, kā arī mācīties pazīt un lietot zāles kopā ar zāļu sievu Brigitu Lūkinu.

  Savukārt 21.jūnijā plkst. 21:00 Jaunās Pils parkā tiks sagaidīti Vasaras saulgrieži, bet 22.jūnijā plkst. 21:00 Cēsu Pils dārzā tiks radīta īpaša Saulgriežu mistērija kopā ar kori „Wenden".

  Āraišu arheoloģiskais muzejparks 20.jūnijā aicina pulcēties uz Jāņu zāļu dziesmu izdziedāšanu kopā ar folkloras kopu, Āraišu ezerpilī no plkst. 11:00 - 14:00 un doties muzejparka pļavās kopā ar fitoterapeitu Artūru Tereško no plkst. 13:00- 15:00. Ieeja - pieaugušajiem 2.00 LVL, skolēniem, studentiem un pensionāriem 1.00 LVL.

  Tukumā 19.jūnijā plkst.12:00 Jāņu ielīgošana Jaunmoku pilī. Iespēja lasīt Jāņu zāles, pīt vainagus ar pils ļaudīm. Kopā ar Pūres folkloras kopu „Puriņi" un Velgu Dekteri varēsiet dziedāt, dejot, spēlēt blokflautas un svilpavniekus.

  Tukumā, Durbes estrādē 21.jūnijā plkst.21:00 Līgo rituāls kopā ar „Milzkalniekiem"- tradicionālo Līgo rituālu apgūšana folkloras kopas vadībā.

  Pastariņa muzejā 21.jūnijā (Tukuma novada Zentenes pagastā, Dzirciemā) plkst.10:00 Vasaras Saulgrieži  - zāļu lasīšana, vainagu pīšana, telpu rotāšana, siera siešana, maizes mīcīšana un cepšana, pīrāgu un plātsmaizes cepšana, pirts slotu siešana. Bet plkst. 19:00 svētku ielīgošana un godāšana ar dziesmām, dejām un rotaļām pie ugunskura, pirtī iešana, uguns riteņa ritināšana. Ieeja ar muzeja biļeti.

  Bauskas novada Vaidelotēs 21.jūnijā plkst. 19:00  piedāvā svinēt vasaras saulgriežu svētkus ar dziesmām, dejām un rituālo ziedu ugunskuru, cienāšanos, plkst. 20.30 rituālais ugunskurs, pēc tam iestiprināšanās, danči un sadziedāšanās un mazgāšanās rasā.

  Tērvetes dabas parkā 20. jūnijā plkst. 14.00 Tērvetes dabas parka Rotaļu laukumā saulgriežu koncerts kopā ar Tērvetes novada deju kopu "Avots".

  Savukārt Pokaiņos 19. jūnijā (tikšanās pie Pokaiņu meža vārtiem plkst.21.00) tiks svinēti vasaras saulgrieži kopā ar folkloras kopām un dziedniekiem, būs Saulgriežu meditācija, svētdarbības pie Nameja ozola, ugunsrituāls Baltajā kalnā un saules sagaidīšana.

  Rucavā 20.jūnijā no plkst 17.00 notiks saulgriežu svinības Papes "Vītolniekos". Būs sētas pušķošana, Jāņu ielīgošana, saulrieta svētīšana jūrmalā, rotaļas, danči, un saules sagaidīšana. Sīkāka informācija un pieteikšanās - zvanīt Sandrai Aigarei (26814051). Pasākumu rīko Rucavas tradicionālās kultūras centrs.

  Talsu novada Jāņkalnu lauku sētā, folkloras takā, saulgriežu svinības notiks 19.jūnijā no plkst. 21.00. Būs sētas aplīgošana, uguns rituāls, dziesmas, danči un saules sagaidīšana. Sīkāka informācija - 26096415 (Aiva)

  Ventspils novada saulgriežu svinēšana notiks pie suitiem Jūrkalnē 21. jūnijā sākot no plkst.18.00. Pasākumā paredzēts gan Modra Slavas stāstījums par Saulgriežu rituāliem - plkst. 21:00, gan Folkloras ansambļa „Iļģi" un Ilgas Reiznieces koncerts - plkst. 22:00, kā arī lielā ugunskura aizdedzināšana, danči, ugunsrata palaišana un vainagu mešana jūrā. 

  Savukārt LNK vasaras saulgriežus svinēs 20.jūnijā Jaunpiebalgas novada "Lielkrūzēs".

   

   


  Ievietotāja profils | Komentāri (14)
 • Iesaki rakstu savējiem!
  Iesaki Facebook