Tēvijas sargi - Ar katru dienu spēcīgāki!
Eiropas vārti plaši vaļā...
Mēs nekad nebūsim brāļi!
Dok. filma "Latviešu leģions"
Par latviešu pašapziņu. prof.soc. D.Beitnere
PSRS okupācijas karaspēks 1939.g. ieņem Rietumukrainu
Hakamada: visi slikti, tikai mēs, Krievija, balti un pūkaini
Protesta mītiņš Kijevā pret Timošenko atgriešanos politikā
Revolūcijas cīnītāji Ukrainā bažījas, ka vecais režīms tiks aizvietots ar jaunu
Janukoviča bandīti ar kaujas munīciju šauj uz protestētājiem
Ternopolē "Berkut" specvienība pāriet tautas pusē
"Patiesība par Lielvārdes jostu"
  • Kultūra, tradīcijas
  • 0000-00-00

  "Patiesība par Lielvārdes jostu"

  No š. g. 10. septembra Kultūras muzejs „Dauderi" (Riga, Sarkandaugavas iela 30) aicina uz mobilo izstādi „Patiesība par Lielvārdes jostu?". To sagatavojusi Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Etnogrāfijasnodaļas vadītāja, autoritatīvā latviešu etnogrāfijas speciāliste Ilze Ziņģīte sadarbībā armuzeja mākslinieku Ģirtu Boronovski.

  Lielvārdes jostu parasti piemin vienskaitlī - kā kaut ko vienreizēju un vienīgo. TomērLatvijas Nacionālajā vēstures muzeja krājumā glabājas 75 autentiskas Lielvārdes novadatautastērpa jostas - katra ir citādāka un unikāla savā vienreizīgumā. Tā arī ir lielākāLielvārdes jostu kolekcija Latvijā, kas saglabāta līdz mūsdienām.
  Izstādē ,,Patiesība par Lielvārdes jostu ?" LNVM autentiskie krājuma priekšmetiapskatāmi izdruku veidā, tās papildina skaidrojošas anotācijas.

  Lielvārdes josta uzskatāma par izcilu tautas audēju roku darbu. Divkrāsu (sarkans,balts) rakstaina audene, kam vidū vai malās ieausts - biežāk zaļš, retāk - zils vaiviolets pavediens, ar mainīgu raksta motīvu (ģeometrisko ornamentu). Vēsturiski tāsģeogrāfiskā izplatība ir Jumpravas, Kastrānes, Krapes, Lauberes, Lēdmanes, Lielvārdes,Madlienas, Meņģeles un Rembates pagasti.

  Kaut arī citu novadu jostas tāpat izceļas ar rakstu variāciju bagātību, tieši Lielvārdesjosta kļuvusi par pamatu mūsdienu mītam par jostas ļoti seno izcelsmi, par tāsornamentā ielikto īpašo kosmisko kodu. Lielvārdes josta tautas apziņā dzīvo savuneatkarīgu - simbolizētu dzīvi, tās motīvs bieži tiek izmantots mūsdienu kultūrvidē.
  Lielvārdes jostas kā nozīmīga tradicionālās kultūras vērtība ir iekļauta Latvijas kultūraskanonā. Lielvārdes jostās saglabātie raksti bieži simbolizē Latviju un latviskumupasaules telpā.

  Muzejs sadarbībā ar Latvijas suvenīru veidotāju apvienību NicePlace izveidojis arīvairākus suvenīrus ar Lielvārdes jostu rakstiem - audekla somu, T-kreklu, kartītes.

  Mobilais formāts izvēlēts ar mērķi parādīt izstādi par Lielvārdes jostu arī citvietLatvijā. Novadu pašvaldības vai iestādes var pieteikties uz izstādi, sazinoties arLatvijas Nacionālā vēstures muzeja Izstāžu un muzejpedagoģijas nodaļu (tel.67221 357). „Patiesība par Lielvārdes jostu?" aplūkojama „Dauderos" arī oktobrī.

  Papildinformācija:

  Ilze Jākobsone, tel. 67221357, 26127333i

  nfo@history-museum.lv

  www.lnvm.lv 


  Ievietotāja profils | Komentāri (1)
 • Iesaki rakstu savējiem!
  Iesaki Facebook