Tēvijas sargi - Ar katru dienu spēcīgāki!
Eiropas vārti plaši vaļā...
Mēs nekad nebūsim brāļi!
Dok. filma "Latviešu leģions"
Par latviešu pašapziņu. prof.soc. D.Beitnere
PSRS okupācijas karaspēks 1939.g. ieņem Rietumukrainu
Hakamada: visi slikti, tikai mēs, Krievija, balti un pūkaini
Protesta mītiņš Kijevā pret Timošenko atgriešanos politikā
Revolūcijas cīnītāji Ukrainā bažījas, ka vecais režīms tiks aizvietots ar jaunu
Janukoviča bandīti ar kaujas munīciju šauj uz protestētājiem
Ternopolē "Berkut" specvienība pāriet tautas pusē
Lietuviešu tautisko jostu izstāde
  • Kultūra, tradīcijas
  • 2010-09-15

  Lietuviešu tautisko jostu izstāde

  Šī gada 20. septembrī plkst. 17.00 Lietuvas Republikas vēstniecība Latvijas Republikā ielūdz uz Antaņinas Didžgalvienes lietuviešu tautisko jostu izstādes atklāšanu Eiropas Savienības mājā, Aspazijas bulvārī 28, Rīgā. Vēstniecība izstādi organizē, atzīmējot Baltu vienības dienu. 

  Izstādē varēs iepazīt zelta roku īpašnieces, audēju audējas Antaņinas Didžgalvienes pūru - jostas. Audējas darbus var atrast ne tikai Lietuvas muzejos, bet tie ir sastopami gandrīz visā pasaulē. Tautas mākslinieces spējas ir novērtējuši tautas mākslas pazinēji - viņai ne reizi vien tika piešķirti goda apbalvojumi par īpašu māksliniecisko un etnisko tradīciju turpināšanu.

  Lietuviešu tautiskā josta ir tradicionāls un sens tautas daiļrades veids, kas pēdējā laikā Lietuvā ir atdzimis. Lietuvā tās ir zināmas kopš 4. gadsimta. Jostas tiek veidotas pinot, vijot un aužot. Darinot jostas, tiek izmantoti vairāki ornamentu veidi. Pārsvarā tie ir debesu ķermeņi: krusti, zvaigznes, ļoti bieži sešstaru zvaigznes. Bieži tiek attēloti egles, zieda, pumpura un pat dzīvības koka motīvi. Jostas tiek izmantotas tautiskajā tērpā vidukļa apsiešanai, no tām tiek veidotas sieviešu galvassegas, grāmatzīmes, vīriešu kaklauti, greznuma elementi un dažkārt arī galda sedziņas. 

  Lietuviešiem josta ir kļuvusi ne tikai par skaistu svētku piemiņas lietu, - tā ir tilts, kurš saista pagātni ar tagadni, vienu paaudzi ar citu. Mūsdienās jostas ar ieaustiem vārdiem tiek lietotas, lai pagodinātu cilvēku viņa jubilejā vai sveicinātu kā goda viesi. 

  Antaņina Didžgalviene ir dzimusi Lietuvā 1920. gadā Dzūkijā, skaistajā Daļinas ciemā, kas atrodas tagadējā Varēnas rajonas teritorijā. A. Didžgalviene pēc studijām Kauņā tur arī palika uz dzīvi. 1965. gadā pirmo reizi tautas mākslas izstādē tika izstādītas divas viņās austas jostas. Viņa ir Lietuvas tautas amatnieku savienības locekle. A. Didžgalvienes darbi ir izstādīti Latvijā, Polijā, Krievijā, Vācijā, Ungārijā, Čehijā un Amerikas Savienotajās Valstīs.


  Ievietotāja profils | Komentāri (0)
 • Iesaki rakstu savējiem!
  Iesaki Facebook